kociołZ przyczyny swojej wygody kotły z automatycznym podajnikiem zyskują sobie coraz znaczniejszą pozycję. To wciąż stosunkowo nowatorska konstrukcja, która rozprzestrzenia się wraz z rozwojem automatyki (albowiem znaczącym elementem wyposażenia kotła z podajnikiem jest sterownik kontrolujący pracę kotła).

Piece z zasobnikiem są niestety nadal raczej kosztowne, w przyrównaniu z typowymi kotłami zasypowymi. Kupując kocioł z podajnikiem musimy mierzyć się z nakładem poziomu średnio 9-12 tys. złotych, nie licząc kosztów montażu, a także potrzebnego wyposażenia (jak pompy oraz rurki). Skąd więc płynie ich popularność? Sądzę, iż nacisk na to ma przede wszystkim wzrost liczebności ludzi przemieszczających się z miast na obrzeża, do dzisiejszych domów. Osoby te nierzadko jeżdżą do pracy i nie mogą nieustannie kontrolować pracy pieca.

W jaki sposób funkcjonuje tego typu kocioł – w zarysie? Głównym urządzeniem zarządzającym funkcją pieca jest sterownik, jaki w zaprogramowanych interwałach czasu przemieszcza węgiel na palenisko oraz uruchamia wentylator wdmuchujący powietrze. Sterownik da się wręcz zaprogramować w taki sposób, by dostosować potrzebną temperaturę do rozkładu dnia mieszkańców. Sterowniki mają zabezpieczenia przed zbytnim wzrostem temperatury. Gdy temperatura osiąga poziom powyżej maksymalnego, dopływ paliwa jest hamowany.

Następną różnicą w przyrównaniu do kotła zasypowego jest zbiornik. Przechowywany jest w nim zasób opału. Opał transportowany jest do kotła zależnie od konstrukcji poprzez zespół ślimakowy (śruba rzymska) albo przez zespół szuflad, w jakich przesypuje się opał. Oprócz tego istnieje możliwość umieszczenia klasycznych rusztów oraz użytkowania kotła jak konwencjonalny kocioł zasypowy (np. w wypadku awarii zbiornika).

Piec taki może chodzić przez cały rok. W okresie letnim podgrzewa wodę w bojlerze, w okresie zimowym również dom. Ciepło jest odprowadzane przez pompy, jedna na system C.O. oraz oddzielna na bojler.

Przebieg pracy kotła trzeba określić metodą doświadczalną bowiem zależy on od poszczególnych składników jak ilość niezbędnego ciepła, kaloryczność opału, moc kotła itp.