Najważniejszym paliwem do ocieplania mieszkań w naszym państwie bez wątpliwości jest węgiel kamienny. Brak sensu w rozwodzeniu się nad ekologicznością tego rozwiązania bowiem opcjonalne paliwa są w naszych warunkach na tyle kosztowne, iż nie bierze się ich zwykle nawet pod rachubę. Wypada pamiętać, że przeważająca część budynków należących do indywidualnych właścicieli to nie współczesne domy stawiane z energooszczędnych materiałów ale domy co najmniej kilkudziesięcioletnie.

Nie posiadając sporego przekroju innych opcji trzeba jednakże zatroszczyć się o kondycję układu grzewczego bowiem grzanie węglem ma wbrew pozorom także określone ułomności. Skład chemiczny węgla powoduje wytrącanie się w biegach wypalania pewnych substancji, które oddziaływać mogą niekorzystnie zwłaszcza na komin. Smoła oraz sadze nanoszą się na ściany kanału kominowego a zjadliwe kwasy oraz spora temperatura powodują występowanie pęknięć w środkowych murach komina.

Pomocą dla komina jest niezwłoczne zabezpieczenie struktury przewodu kominowego. Zapchanie go ogranicza cug komina co naraża nas na trudności z rozpalaniem. Jeszcze słabszym wariantem jest popękanie ścian przewodu kominowego bowiem szkodliwe gazy potrafią przenikać przez naruszoną konstrukcję muru do wewnątrz obiektu. Jest to zagrożeniem dla bezpieczeństwa zdrowia a nawet życia mieszkańców.

Naprawa komina może polegać zarówno na jego czyszczeniu jak również na doszczelnieniu, a kiedy naruszona jest również zewnętrzna konstrukcja także na przemurowaniu. Mechaniczne przeczyszczenie komina polega na zastosowaniu specjalnych łańcuchów, które spuszczone do środka kanału dymowego zeskrobują zgromadzony osad. Nagromadzoną smołę należy jednak w sposób kontrolowany wypalić (smoła może występować np. kiedy w piecu palone jest wilgotne drewno i śmieci). W wypadku spękania ścian przewodu kominowego wskazane jest jego doszczelnienie. Dokonuje się je tynkując przewód od środka masą uszczelniającą. To rozwiązanie jest bezpieczne dla staromodnych kominów ponieważ nie narusza delikatnej struktury przepalonych cegieł. Praktyczne jest również umieszczenie wkładu kominowego ze stali kwaso- i żaroodpornej. Lepiej jest korzystać z wyrobów renomowanych marek ponieważ kiepskiej jakości wkłady kominowe nieraz po kilku latach mogą być już kompletnie zniszczone.