Frezowanie kanału kominowego (odmiennie rozwiercanie kanału kominowego) jest procedurą, jaka ma na celu poszerzenie przekroju przewodu kominowego. Dość powszechnie pojęcie frezowania przewodów kominowych bywa mieszane z uszczelnianiem kominów, choć są to definitywnie różne mechanizmy. Ich jednakowym motywem jest wyczyszczenie środka przewodu kominowego, wszak uszczelnienie komina służy zabezpieczeniu go przed przedostawaniem się poprzez ściany kanału dymowego gazowych substancji wnikających do przewodu kominowego z pieca C.O. w procesie spalania, z których mnogość jest ogromnie trująca dla ludzi.

frezowanie komina

Frezowanie komina. Zdjęcie ze strony http://uszczelnianiekominow.pl

Zaś frezowanie kanału kominowego polega na wyeliminowaniu fragmentu ścian kanału dymowego specjalną obrotową frezarką, jaka jest wpuszczana do przewodu kominowego. Dokonuje się to aby poszerzyć przekrój kanału kominowego. Przekrój kanału dymowego ma ścisły wpływ na ciąg komina. Wewnątrz przewodu kominowego następuje zjawisko przemieszczania się lżejszego i cieplejszego powietrza (które wnika z pieca) w górę przewodu z powodu różnicy gęstości powietrza chłodnego i gorącego. Większa średnica kanału kominowego może być wymuszana na przykład w przypadku instalacji mocniejszego kotła centralnego ogrzewania. Producenci kotłów C.O. przedkładają minimalny przekrój kanału dymowego jaki jest wymagany do skutecznej pracy kotła. Następnym przykładem kiedy nieuniknione może być frezowanie przewodów kominowych może być instalacja wkładu kominowego w przewodzie dymowym. Jeśliby średnica kanału kominowego była za ciasna aby zamontować wkład przynależy ją poszerzyć przez skrawanie. Wkłady kominowe są oczekiwane w wypadku grzania kotłami gazowymi (rezultatem ubocznym spalania gazu jest wytwarzanie kwasów, jakie reagują ze ścianami przewodu dymowego) ewentualnie nowatorskich oraz wydajniejszych kotłów na paliwa stałe, jakie operują na mniejszych temperaturach aniżeli stare piece zasypowe, a co się z tym łączy może dojść do kondensowania się pary wodnej w środku przewodu dymowego.

Własnością frezowania może być fakt, iż nie trzeba rozmontowywać całego kanału kominowego (co może być faktycznie nierealistyczne w budynkach, w jakich komin jest nieodłączną elementem konstrukcji budowli). Frezarka umie ściąć do jednej trzeciej grubości cegły co przyznaje trwałość konstrukcji. Wszelaki gruz zaistniały w trakcie skrawania jest usunięty poprzez wyczystki znajdujące się na dole kanału dymowego. Czas frezowania komina podległy może być od jego wysokości jak również twardości cegieł, przeciętnie cały proces możemy skończyć w trakcie jednego dnia roboczego.